By

PROJEKT POMNIKA POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH Brytyjskie Narodowe Arboretum

Brytyjskie Narodowe Arboretum, koło Litchfield w Staffordshire, rozmieszczone na 150 akrach zalesionego terenu, jest poświęcone pamięci żołnierzy poległych w I i II Wojnie Światowej oraz w innych konfliktach zbrojnych XX i XXI wieku. Niestety do tej pory, nie ma tam pomnika upamiętniającego bohaterstwo Żołnierza Polskiego.

ZA WOLNOŚĆ WASZĄ I NASZĄ

Polskie Siły Zbrojne przy boku Aliantów, walczyły od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Polska wystawiła czwartą, co do wielkości armię, która walczyła z tyranią Niemiecką w Europie i Afryce. Wielu Polaków oddało swe życie na wielu frontach na lądzie w powietrzu i na morzu wyróżniając się odwagą i poświęceniem „Za wolność waszą i naszą”.

DLACZEGO TEN POMNIK JEST POTRZEBNY?

Polski pomnik w Arboretum będzie hołdem dla poległych bohaterów i przypomni odwiedzającym, o tych Polkach i Polakach, którzy oddali swoje życie za wolność wielu Narodów, ale niestety nie wywalczyli wolności dla swojego Narodu, który po wojnie został oddany w Sowiecką niewolę.

PROJEKT BUDOWY POMNIKA „POLSKIEGO CZYNU ZBROJNEGO

„Siłą napędową projektu budowy pomnika jest Komitet, któremu przewodniczy Dr Marek Stella-Sawicki, oraz wiceprzewodniczący Dr Andrzej Meeson-Kielanowski. Ambicją Komitetu jest zaprojektowanie i budowa pomnika odlanego z brązu o wysokich walorach artystycznych i architektonicznych.

HISTORIA PROJEKTU

spk_m3Źródłem projektu, było przygotowanie przez Dr Andrzeja Meeson-Kielanowskiego, czterech ołowianych żołnierzyków przylepionych do monety, stojących tyłem do siebie. Postanowiono, że projekt pomnika będzie się opierał na tym pomyśle i aby cztery postacie reprezentowały cztery rodzaje broni.Na pomniku, przeszło dwumetrowe figury będą przedstawiać: Piechotę – przez uczestnika walki pod Monte Cassino, Marynarkę Wojenną – przez marynarza z załogi kontrtorpedowca „Błyskawica”, Lotnictwo -przez pilota dywizjonu 303, który walczył w Bitwie o Wielką Brytanię i przez łączniczkę z Powstania Warszawskiego reprezentującą Armię Krajową. W środku pomnika zostanie umieszczona kolumna, na której rozpostrze swe skrzydła orzeł.W czerwcu 2008 roku znany polski rzeźbiarz Robert Sobociński został zaangażowany do wykonania modelu rzeźby, która po zatwierdzeniu będzie odlana w Polsce z brązu. compare hotels . Po wykonaniu i transporcie do Arboretum w lecie 2009 roku, w 70 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej rzeźba zostanie odsłonięta we wrześniu 2009 roku.Rzeźba będzie umieszczona na miejscu o 18 metrowej średnicy, który na obrzeżach będzie mieścił 16 tablic z tekstem upamiętniającym najważniejsze jednostki Armii Polskiej oraz ważniejsze bitwy, w których Polacy brali udział. Całość przedsięwzięcia jest projektowana przez firmę Soarbond Ltd, która ma nadzór nad architekturą i inżynierią lądową pomnika.Całokształt będzie nie tylko hołdem dla poległych, ale również źródłem informacji dla zwiedzających, których wiedza o polskim wysiłku zbrojnym, podczas II Wojny Światowej jest znikoma.

 

„NIE ZNAMY LEPSZEGO PRZYKŁADU WALECZNOŚCI, NIŻ ZMAGANIA POLAKÓW W OBLICZU BESTIALSKIEJ OPRESJI”

General Sir Colin Gubbins KCMB. DSG, MC (Szef SOE)

 

WOJSKO POLSKIE W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Pierwszego września 1939 roku, niczym nie sprowokowane Niemcy zaatakowały Polskę powodując wypowiedzenie im wojny przez Wielką Brytanię i Francję. Polskie siły zbrojne stawiały bohaterski opór przeważającym wojskom najeźdźcy — ówczesnej największej potędze militarnej—ale gdy 17 września zgodnie z porozumieniem sowiecko-niemieckim, Mołotow-Ribbentrop, Armia Czerwona najechała Polskę ze wschodu wynik kampanii był przesądzony.Wbrew popularnemu mitowi Polska nie była dla Niemców łatwą zdobyczą. Polskie Siły Zbrojne zadały im poważne straty tak w ludziach jak i sprzęcie, co dało Francji i Wielkiej Brytanii jakże cenny czas na przygotowanie się do działań zbrojnych. Polscy żołnierze po klęsce wrześniowej różnymi drogami dotarli do Francji gdzie utworzono 80,000 armię, walczącą u boku armii francuskiej. ask the genie . W maju 1940 roku polskie wojsko stoczyło ciężkie walki z Niemcami, w czasie, gdy niemieckie siły pancerne z łatwością rozgromiły francuskie i alianckie linie obronne.Po upadku Francji tysiące Polaków zdołało przedostać się do Wielkiej Brytanii do na nowo formowanej armii. Wśród nich polscy lotnicy, którzy później odznaczyli się w Bitwie o Wielką Brytanię zestrzeliwując 11% niemieckich samolotów.Polska była jedynym z krajów wśród państw sprzymierzonych, który walczył przez sześć lat od pierwszego do ostatniego dnia wojny. Polacy na wielu frontach oddawali swoje życie w imię hasła „Za wolność waszą i naszą” wyróżniając się odwagą i poświęceniem walcząc na lądzie, na morzu i w powietrzu.To Polacy złamali szyfr Enigmy i to oni dostarczyli Aliantom między innymi dokumenty dotyczące rakiet V-l i V-2 wraz z częściami tych broni.Projekt Pomnika Polskich Sił Zbrojnych przypomni chwałę oręża Polskiego Żołnierza w czasie II Wojny Światowej, której koniec nie przyniósł Polsce wolności, natomiast reszcie Europy zapewnił pokój aż do dnia dzisiejszego.

PROSIMY O WSPARCIE FINANSOWE DLA PROJEKTU POMNIKA

Dzięki hojnej pomocy finansowej Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Stowarzyszenia Lotników Polskich oraz wielu innych organizacji i indywidualnych dotacji, projekt „Polskich Sił Zbrojnych” jest wykonywany w zadowalającym tempie. Celem Komitetu jest doprowadzenie do poświęcenia pomnika w 2009 roku w 70 rocznicę inwazji niemieckiej na Polskę oraz początku II Wojny Światowej, jednak dokończenie prac na czas wymaga dalszego wsparcia finansowego.

WSPIERAM PROJEKT BUDOWY POMNIKA „POLSKIEGO CZYNU ZBROJNEGO”

Czeki prosimy wystawiać na PCA Ltd Arboretum i wysyłać do:

The Polish Ex-Combatants Association (SPK)

240 King Street,

London, W6 ORE

United Kingdom.